Home » Bez kategorii » Żyj według zasady 3R – co to znaczy?

Żyj według zasady 3R – co to znaczy?

Prowadzenie ekologicznego trybu życia często kojarzy nam się z wyrzeczeniami, trudnościami i zwariowanymi ludźmi, którzy przykuwają się do drzew. Choć chcemy być bardziej EKO, nie wiemy od czego zacząć. Wszystko przez błędne stereotypy i wyobrażenia. Tak naprawdę jest to łatwiejsze niż się wydaje!

Najważniejsze są codzienne zachowania, drobne czynności i uczenie się proekologicznych przyzwyczajeń. To właśnie one mają największy wpływ na środowisko i mogą realnie przyczynić się do poprawy życia na ziemi.

 

 

Zasada 3R
Najprostszym i bardzo popularnym ekologicznym podejściem do surowców, konsumpcji oraz energii jest tzw. „zasada 3R”: Reduce, Reuce, Recycle. Te trzy przykazania ekologów oznaczają ograniczenie ilości odpadów i konsumpcji (do przedmiotów niezbędnych), wielokrotne używanie tych rzeczy (by odpadów było jak najmniej) i w końcu recykling (przetworzenie przedmiotów, które już dłużej nie nadają się do użytku).

Reduce – ograniczaj
Zasada ograniczania odnosi się przede wszystkim do unikania nadmiernego kupowania. Konsumpcjonizm prowadzi do gromadzenia wielu niepotrzebnych przedmiotów, które w rezultacie wyrzucamy. W jaki sposób zadbać o środowisko? Rób listę zakupów tylko z produktami pierwszej potrzeby. Kupuj produkty w większym opakowaniu zamiast kilku mniejszych i zawsze zużywaj je do końca. Używaj toreb na zakupy z materiału. Nie kupuj prasy – korzystaj z bibliotek!

Reuse – użyj ponownie
W dzisiejszym świecie króluje jednorazowość. Tymczasem wiele rzeczy, które pozornie są jednokrotnego użytku, można wykorzystywać na różne sposoby (słoiki, plastikowe opakowania, butelki – do przechowywania innych produktów). Ważne jest też, by przestawić się z myślenia sezonowego na długofalowe – nie kupować rzeczy tylko na chwilę i wyrzucać je, gdy przestaną być modne. A jeśli już moda odgrywa dla nas dużą rolę, oddajmy nieużywane ubrania komuś z rodziny, bez czekania, aż odleżą swoje w szafie. To samo dotyczy innych przedmiotów: zabawek, książek, filmów. Wielokrotne używanie wcale nie musi oznaczać nudy. Sprzęty czy ubrania można na różne sposoby przerabiać i wykazywać się pomysłowością w dostosowywaniu ich do swoich potrzeb. Ekologia to także kreatywność!

Recycle – odzyskuj
W końcu jednak na każdą rzecz przychodzi kres. Warto wtedy wiedzieć jak prawidłowo je zutylizować, by po przetworzeniu odzyskać surowce wtórne. Bardzo ważne jest w tym wypadku właściwe segregowanie odpadów. Oprócz podstawowego podziału na papier, szkło i plastik powinniśmy jeszcze składować osobno metale, materiały, odpady organiczne i przeterminowane leki (oddawane do aptek). Szczególnie niebezpieczne dla środowiska są tzw. elektrośmieci i zużyte baterie. Można je bezpłatnie zutylizować w wielu wyznaczonych punktach.

Zasada 3R to nie tylko wybór ekologicznego życia. To także sposób na nauczenie się racjonalnego i oszczędnego wydawania pieniędzy. Mniejszy konsumpcjonizm oznacza redukcję odpadów i czystsze środowisko. Warto myśleć przyszłościowo i zmieniać świat – zaczynając od siebie.

autor: M. Borowik ; zdjęcie: The Sense

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*