Home » Żyj zdrowo » Witamina C może okazać się lekiem na raka.

Witamina C może okazać się lekiem na raka.

Witamina C lekiem na raka ? Science Translational Medicine donosi.  Naukowcy z Kansas deklarują że witamina C jest w stanie leczyć raka. Publikacja ujawnia przełomowe badania które mogą zmienić sytuację chorych na raka na całym świecie, a także zachwiać pozycją potentatów farmaceutycznych

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Kansas od jakiegoś czasu przeprowadzał testy dotyczące wpływu witaminy C na komórki nowotworowe. Dowiedziono że podawana dożylnie w odpowiednio dużych dawkach skutecznie eliminowała komórki rakowe pozostawiając zdrowe komórki nie tknięte. Opierając się na wcześniejszych badaniach rozpoczętych w 1970 roku przez nieżyjącego już Linusa Paulinga , chemika ze Stanowego uniwersytetu w Oregonie, który dziś jest uznawany za czołowego światowego zwolennika terapeutycznego działania witaminy C.

Testy przeprowadzano na trzech płaszczyznach: w warunkach laboratorium in vitro  , z udziałem myszy, oraz kontrolnej grupy 22 ludzi.
Według BBC News, testy wykazały pozytywne wyniki we wszystkich trzech modelach badań. Co ciekawe witamina C miała ukierunkowane działanie na komórki nowotworowe (w tym przypadku jajników) , unikając zdrowych komórek. Korzyści stosowania dużych dawek witaminy  obserwowano również w połączeniu z konwencjonalnymi metodami leczenia takimi jak chemioterapia, które niestety niszczy wszystkie komórki , zarówno zdrowe , jak i złośliwe , prowadząc ostatecznie nie rzadko do śmierci pacjenta .

Dr. Jeanne Drisko, współautorka  badań przyznaje że, kolejne próby na ludziach będą mało prawdopodobne , ponieważ firmy farmaceutyczne nie posiadając praw patentowych do witaminy C po prostu nie będą miały interesu we wspieraniu rozwoju takiej formy leczenia.
Kolejnym krokiem w tego typu badaniach są testy na większych grupach ludzi, aby zobaczyć , czy mogą być powielane i potwierdzone. Chociaż poziom obecnej medycyny pozwala na stwierdzenie skuteczności ze wysokim prawdopodobieństwem, to wprowadzenie tej metody do powszechnego użytku legalna drogą wymaga szeregu testów na znacznie większych grupach badanych.

Zmowa lobby potentatów medycznych ?

Naukowcy obawiają się że próby takie mogą  nigdy nie nastąpić , ponieważ będą wymagały znacznych nakładów finansowych, które zazwyczaj pochodzi od firm farmaceutycznych zainteresowanych rozwojem leku który później zostaje opatentowany przynosząc zwrot inwestycji. Firmy farmaceutyczne , innymi słowy , nie będą zainteresowane sabotowaniem własnej produkcji która napędza wielomilionowy rynek lekarstw stosowanych w leczeniu oraz rehabilitacji ludzi chorych na raka.

Qi Chen , główny autor nowego badania stwierdził . ” Uważamy, że nadszedł najwyższy czas  aby badania kliniczne dotyczące dożylnego stosowania witaminy C w leczeniu raka zaczęły być wspierane przez agencje rozwoju nie nastawione na zysk”

Przemysł medyczny opierający się na produkcji leków do konwencjonalnych sposobów leczenia od wielu lat bagatelizuje wszelkie próby alternatywnych sposobów radzenia sobie z nowotworami. Jest to porostu silne lobby które będzie broniło swojego monopolu oraz intratnych interesów.

” Askorbinian sodu ma inne działanie na organizm gdy jest podawany dożylnie, a inne gdy doustnie.” mówi Heidi Ledford . Lobby przemysłu medycznego często wykorzystuje ten fakt do podważania prób zastosowania witaminy C.

Mechanizm działania witaminy C w zwalczaniu raka.

Według naukowców z Kansas fakty są takie że witamina dostarczana doustnie działa jaki przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez reaktywne związki jakie zawiera tlen. Ale witamina C  stosowana dożylnie ma odwrotny skutek poprzez wspieranie tworzenia jednego z tych związków : jakim jest  nadtlenek wodoru Komórki nowotworowe są szczególnie czułe na ten związek dlatego ulegają wybiórczemu zniszczeniu, bez uszczerbku dla zdrowej tkanki która wykazuje większą wytrzymałość na powyższy związek.
Materiały do artykułu pochodzą  z:

http://www.nature.com

http://www.bbc.co.uk

http://lpi.oregonstate.edu

http://science.naturalnews.com

Jaka konkluzja może przyjść do głowy po przeczytaniu tego tekstu ? Firmy farmaceutyczne dbają o to abyśmy nie byli zbyt zdrowi zapewniając sobie rynek zbytu na opatentowane leki na które mają wyłączność ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*