Home » Eko-testy » Nest Thermostat inteligentny termostat.

Nest Thermostat inteligentny termostat.

Zmiany których doświadczamy w ostatnich latach w gałęzi naszego życia jaką jest dystrybucja energii, stopniowo i konsekwentnie będą zmuszały  użytkowników do coraz bardziej świadomego, oraz kontrolowanego jej wykorzystania. Dlatego właśnie Nest Thermostat który jest tematem dzisiejszego artykułu, jest urządzeniem które w czasach rosnących cen energii, oraz stałego trendu obniżania emisji gazów cieplarnianych wpisuje się weń naturalnie.

Nest Thermostat

Nest Thermostat inteligentny termostat

 

Projekt inteligentnego termostatu ma już ponad trzy lata. Stworzony przez firmę Nest, której założycielem jest Tony Fadell, osoba kiedyś odpowiedzialna za design pierwszych wersji iPodów i iPhoneów, jakiś czas temu wraz z firmą Nest trafił pod skrzydła internetowego giganta Google. Fakt ten może zapowiadać przyspieszenie w popularyzacji tego urządzenia.

Nest Thermostat wizualnie.

Co tak naprawdę daje użytkownikowi Nest Thermostat, w stosunku do tradycyjnych urządzeń sterujących temperaturą naszego otoczenia ? Jest to z pewnością produkt innowacyjny pod względem wizualnym, oraz jakością wykonania. W tej kwestii można zauważyć wpływ filozofii jaką kieruje się firma Apple poprzedni pracodawca założyciela Nest. Obudowa termostatu to kolorowy wyświetlacz oprawiony w metalowy pierścień, który równocześnie odpowiada za kontrolowanie opcji urządzenia. Przekręcanie go w lewo lub prawo odpowiada za zmianę opcji,

Nest WiFi

Nest Thermostat moduł WiFi

które potwierdza się wciśnięciem samego pierścienia.

Opcje i funkcjonalność

Kolejnym elementem odróżniającym Nest Thermostat od konkurencji jest możliwość sterownia z poziomu urządzeń mobilnych. Pozwala na to moduł Wi-Fi, w jaki wyposażone jest urządzenie. Jest to jedna z mocniejszych kart w talii jakimi gra firma Nest. Pozwala na pełna kontrolę ogrzewania domu za pomocą komputera, tableta, czy telefonu jeśli tylko są podłączone do internetu.

Fakt że nie jest to zwykły termostat potwierdza także możliwość adaptacji urządzenia do naszych typowych zachowań. Będzie ono potrzebowało kilku dni aby dostosować swoje ustawienia, jednak z czasem zacznie naśladować rutynowe zmiany temperatury. Tak więc jeśli obniżamy temperaturę regularnie  w okresie kiedy znajdujemy się w pracy, lub podczas snu Nest nauczy się tego i będzie stosować podobny rytm regularnie, do czasu kiedy nie zmienimy ustawień manualnie, lub nasze rutynowe zachowania będą inne od wyuczonych przez kilka dni z rzędu.

Możliwość zdalnej kontroli pozwala zapobiegać sytuacją w których zapomnieliśmy wyłączyć ogrzewanie wychodząc z domu. Lecz także umożliwia włączenie go kilkanaście minut wcześniej przed powrotem aby zastać w domu komfortową temperaturę. Nest thermostat posiada także kilka przydatnych opcji pozwalających śledzić statystyki zużycia energii, lub motywujących do jej oszczędzania.

Nest-Thermostat-auto-ustawienia

Podsumowanie czy warto ?

Generalnie jest to ciekawy patent nakreślający kierunek w jakim prawdopodobnie będzie zmierzać technologia kontroli temperatury, oraz innych parametrów w naszych mieszkaniach. Po czasie i przyzwyczajeniu poprawiający komfort życia. Dziś jeszcze traktowany bardziej jako ciekawostka, lub gadżet dla osób lubiących nowinki techniczne. W praktyce jednak pod kątem realnych oszczędności zużycia energii grzewczej na dzień dzisiejszy może okazać się mało opłacalny z racji swojej ceny. Druga generacja to koszt 250 dolarów, w związku z tym zwrot inwestycji może nieco potrwać. Dziś jeszcze gadżet ale w przyszłość wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu może nabrać innego wymiaru.

Poniżej film przedstawiający Nest Thermostat w praktycznym użyciu. Jakie są wasze przemyślenia na ten temat ?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*