Home » Eko » Natura jest kobietą

Natura jest kobietą

Tajemnicza, piękna, żywiołowa i pociągająca – natura, podobnie jak kobieta, nie przestaje zadziwiać. Hipnotyzuje serca  i pobudza wyobraźnię artystów stanowiąc dla nich niewyczerpane źródło inspiracji i obiekt fascynacji. Jednak tak samo jak kobieta nie ogranicza się jedynie do wyglądu, tak i natura oprócz swojego niezaprzeczalnego uroku ma do zaoferowania o wiele więcej. Zdaje sobie z tego sprawę ambasadorka kampanii „Natura 2000. Poczuj to!” Katarzyna Nosowska – jedna z najbardziej cenionych współczesnych wokalistek i autorek tekstów, od blisko 20 lat niezmiennie trafiająca do serc publiczności twórczością, za którą kryje się ogromna wrażliwość i autentyczność. Z reguły stroniąca od mediów artystka nie wahała się przyjąć tytułu Ambasadora kampanii, mającej na celu podniesienie świadomości ekologicznej młodych ludzi.

–  “Przyroda jest dobrem wspólnym, wszyscy z niej korzystamy i wspólnie powinniśmy o nią zadbać. Każdy potrzebuje miejsca do złapania równowagi, miejsca gdzie może oderwać się od zgiełku miasta. Takim miejscem są właśnie obszary Natura 2000. Często jeździmy odpocząć, nawet nie zdając sobie sprawy, że znajdujemy się na obszarach Natura 2000. Przykładem mogą być Bieszczady, Tatry czy Półwysep Helski. Co więcej, są one blisko nas. Pochodzę ze Szczecina i nie zdawałam sobie sprawy, że Zalew Szczeciński to również obszar Natura 2000, cenny w skali całej Europy. Natura 2000, to nie tylko piękne lasy, łąki i jeziora, to obszary chroniące siedliska, na których żyją gatunki zagrożone wyginięciem”  – tłumaczy artystka.

Warto poszukać w swojej okolicy obszarów objętych programem ochrony Natura 2000. Wystarczy zajrzeć na stronę natura2000.gdos.gov.pl. Miejsca należące do sieci Natura 2000 mają wspólną, ważną cechę – przyroda funkcjonuje tam w sposób zbliżony do naturalnego, wpływa na mikroklimat, co ma ważne znaczenie dla jakości życia. Wraz ze zbliżającą się wiosną zachęcamy do zapoznania się z obszarami należącymi do sieci Natura 2000. Są bliżej niż myślisz. Już teraz zajmują prawie 20% powierzchni Polski. W ramach sieci Natura 2000 chroni się zagrożone lub najcenniejsze i charakterystyczne dla danego regionu siedliska i gatunki. Wykorzystaj okazję i na własne oczy zobacz rzadkie gatunki roślin i zwierząt!  

Panowie! Może warto zamiast ciętego kwiatka, który będzie cieszył oczy przez bardzo krótki okres czasu, zabrać Panie na romantyczny spacer? Dajcie się zaskoczyć i pozwólcie oczarować. W końcu przyroda, tak jak kobieta, ma swój niezaprzeczalny, naturalny urok.  

Kampania „Natura 2000. Poczuj to” jest realizowana w ramach projektu GDOŚ „Złap Równowagę, Odkryj Naturę”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

W ramach kampanii serwis byceko.pl organizuje konkurs fotograficzny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*