Home » Inicjatywy » Dlaczego warto chronić pszczoły?

Dlaczego warto chronić pszczoły?

Juz od kilku lat otrzymujemy alarmujace wiadomości, ze populacja pszczół w Europie i Ameryce Polnocnej masowo ginie. Te meldunki są coraz bardziej alarmujace. Jedni podają jako powód używanie środków chemicznych stosowanych w uprawach roślin inni winią sieci telefonii komórkowej, a jeszcze inni tajemnicze choroby wirusowe lub roztocza.

Albert Einstein podobno powiedział, ze jesli pszczoly wyginą to ludzkości na ziemii pozostanie maksymalnie cztery lata zycia. Do tej pory nie udało nam się dowiedzieć dlaczego tak powiedział, ale na pewno miał powód.  Wszyscy lubimy miód. Jednak nikt nie przejmowałby się pszczołami , gdyby nie ich podstawowa rola w ekosystemach, jaką jest zapylanie roślin owadopylnych, a w tym upraw rolniczych i leśnych. Plony większości owoców, a także nasion, np. roślin oleistych, są ściśle uzależnione od krzyżowego zapylenia ich kwiatów obcym pyłkiem przenoszonym przez owady. Wówczas rosliny wytwarzają więcej nasion, a więcej nasion to większe i lepiej wykształcone owoce, czyli wyższe plony. Spośród różnych owadów, podstawowym zapylaczem jest pszczoła miodna, ponieważ dzięki zimowaniu całych rodzin pszczelich, już wczesną wiosną jest masowo obecna w środowisku, zanim inne owady-np.: trzmiele,wyjdą z zimowej hibernacji i namnożą swoje kolonie. Dobre zapylenie przez pszczoły upraw entomofilnych, przy prawidłowo przeprowadzonych zabiegach agrotechnicznych i ochrony roślin powoduje wzrost plonu średnio o 50%.Według wyliczeń naukowców korzyść, jaką uzyskuje rolnik z pracy pszczół jest 15 razy większa niż zysk pszczelarza z sprzedaży produktów pszczelich.

Z powodu braku komunikacji między środowiskami plantatorów i sadowników, oraz pszczelarzy,większość pszczelarzy w Polsce ukierunkowała swoją działalność na produkcję miodu i pyłku, a nie na zapylanie upraw. Najwyższa pora na zmiany. Należy uruchomić mechanizmy zachęcające pszczelarzy do świadczenia usług zapylania. Usługa może bazować na pisemnej umowie i oficjalnym cenniku wynajmu uli z pszczołami na określony czas. Rodziny pszczele mogą być znormalizowane i dostarczone na plantację w odpowiednim czasie. Plantator czy sadownik będzie wtedy odpowiedzialny za postawione na plantacji rodziny pszczele (głównym zagrożeniem są oczywiście zabiegi szkodliwymi pestycydami).

Pszczelarze w Niemczech za zapylanie rzepaku, sadu czy białej koniczyny otrzymują od 60 do 100 euro od 1 rodziny pszczelej, w USA na plantacjach bawełny czy owoców cytrusowych praca rodziny pszczelej warta jest nawet 200 USD. Cenę wywindowano, bo pszczół jest coraz mniej! Na świecie od kilku lat obserwuje się masowe upadki rodzin pszczelich , które w USA sięgały nawet do 80% pogłowia. Nazwano to zjawisko syndromem masowego ginięcia pszczół (z ang. CCD) .

W Polsce często nie dość, że plantatorzy nie zwracają uwagi na problem deficytu pszczół, to jeszcze potrafią przy okazji zwalczania chwastów skutecznie wytruć te, którym udało się zalecieć na ich plantacje. Obecnie zatruciom ulega w Polsce ciągle jeszcze do 20% rodzin pszczelich.W przeliczeniu na skutki finansowe straty z tego tytułu są olbrzymie i sięgają rocznie od kilku do kilkudziesięciu miliardów złotych. Należy uświadamiać wszystkim producentom, konsumentom i decydentom, jak ważna jest ochrona owadów zapylających, dla naszego wspólnego dobra.

Dlatego pszczelarze postulują o wprowadzenie rozwiązań systemowych, wiążących środowiska producentów żywności i pszczelarzy wzajemnym wsparciem, poprzez usługi zapylania i dofinansowanie pasiek, oraz wspólne akcje edukacyjne.

na podstawie m.in. chronmy.pszczoly.pl

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*