Home » Ciekawostki » Czym są ekogadżety?

Czym są ekogadżety?

Ekogadżety, czy też gadżety ekologiczne, to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź branży energii odnawialnej.  Zazwyczaj energia odnawialna kojarzona jest głównie z wielkimi instalacjami: farmami wiatrowymi, zaporami wodnymi, rozległymi kolektorami do podgrzewania wody. Dzisiaj każdy może skorzystać z owoców ostatnich odkryć w tej dziedzinie korzystając z urządzeń mniejszych rozmiarem, ale równie praktycznych.

Designerzy tego typu produktów wykorzystują zarówno nowoczesne rozwiązania z zakresu fotowoltaniki, ale jednocześnie nie zapominają o doskonale znanych, ale zapomnianych metodach pozyskiwania energii, takich jak dynamo, czy elektroliza wody. Ecodesign dostarcza również inspiracji pod względem estetycznym. Ekogadżety charakteryzuje nie tylko wydajność i rozwiązania techniczne, ale również estetyczna czystość i użytkowe piękno, które w istocie mają zbliżyć użytkownika do natury.

 

Czym zatem są owe ekogadżety? W zasadzie każdy produkt, który wykorzystuje energię odnawialną do celów praktycznych. Ładowarki słoneczne (solarne) zapewniają doskonałe źródło energii do telefonów komórkowych, nawigacji GPS, a nawet laptopów. W dżungli miejskiej stanowią zapasowy akumulator, a na wczasach mogą być jedyną dostępną szansą na doładowanie komórek  czy innej elektroniki. Latarki na korbkę pozwalają zapomnieć o problemach ze źródłem światła. Taka latarka nie potrzebuje baterii, nie potrzebuje żarówek, a diody LED mają żywotność liczoną na 20000 godzin. Niektóre modele świetnie się sprawdzają jako latarki do nurkowania, inne zaś mają opcję ładowania telefonów komórkowych. Użytkowanie są bardzo przystępne. W większości przypadków jedna minuta kręcania zapewnia ok. 20 minut pracy. Gdy taka latarka zaczyna gasnąć – wystarczy chwilę pokręcić korbką, by znów korzystać z jej pełnej mocy.

 

Co jeszcze? Z pewnością zegary na wodę. Wykorzystują do zasilania różnicę w potencjałach różnych metali, a woda pełni rolę elektrolitu. Bardzo proste ogniwo zasila zegar w eleganckiej obudowie. Niektóre modele posiadają nawet system RDS, który zapewnia automatyczną aktualizację daty i godziny! Poza tym w katalogu ekogadżetów można znaleźć między innymi odtwarzacz mp3 na korbkę, golarkę na dynamo lub też płaszcz przeciwdeszczowy ze skrobii ziemniaczanej.

 

Co łączy ekogadżety? Na pewno są to akcesoria praktyczne, przydatne w codziennym życiu. Do ich produkcji wykorzystuje się odnawialne tworzywa i wydajne ogniwa. Z pewnością są to produkty trwałe, bo ich zadaniem jest służyć człowiekowi w najtrudniejszych warunkach: podczas rejsów, wypraw czy w sytuacjach ekstremalnych. Oryginalność to ich kolejny atut, nadają się kapitalnie na przydatne prezenty. I nie zapominajmy o walorach edukacyjnych: dzieci mogą dzięki ekogadżetom nauczyć się więcej o zielonej energii i ochronie zasobów naturalnych, a dorośli zainteresować się takimi rozwiązaniami, by je szerzej stosować w codziennym życiu.

Tekst: www.ecogadget.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*