Home » Bez kategorii » Carpooling jest eko?

Carpooling jest eko?

Carpooling to forma podróżowania, polegajaca na udostępnianiu miejsca we własnym samochodzie lub korzystania z samochodu innego użytkownika. Do tej pory polskie odpowiedniki nie uzyskały większego znaczenia więc „podwożenie”, „wypełnianie auta” nie kojarzy się nam jeszcze z formą eko podróżowania.

Kierowcy i pasażerowie umawiający się na wspólny eko przejazd dzielą się kosztami przejazdu (koszt paliwa, opłaty za przejazd autostradą czy parkingu) dzięki czemu mają wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz zdobywają możliwość nawiązania nowych znajomości czy spędzenia ciekawie czasu w czasie podróży.

Dzięki rozwojowi portali społecznościowych oraz serwisów dedykowanych carpoolingowi kierowcy czy pasażerowie publikują w internecie oferty przejazdów i zapytania o wolne miejsca. Zainteresowane osoby, które wybierają się w tym samym kierunku o tej samej porze, kontaktują się z ogłoszeniodawcą, aby omówić szczegóły przejazdu. Obie strony ustalają przede wszystkim czas i miejsce spotkania, a także podział kosztów podróży. Umawiane przejazdy nie muszą odbywac się sporadycznie np. podczas wakacji czy urlopu i dotyczyć nieznających się wcześniej osób. Regularne wspólne dojazdy na uczelnię, do pracy czy powroty tym samym samochodem z imprez to także carpooling!

W niektórych krajach potrzeba redukcji zanieczyszczeń środowiska zaowocowała zmianami w organizacji ruchu drogowego. W Stanach Zjednoczonych można spotkać specjalnie wydzielone pasy dla samochodów przewożących co najmniej 2-3 osoby, tzw. pasy HOV (ang. High Occupancy Vehicle), w Europie Zachodniej zaś coraz częściej wydzielane są dla nich specjalne miejsca parkingowe. Tamtejsze lokalne władze uznają carpooling za ważny element polityki zrównoważonego transportu oraz organizują i wspierają wszelkie inicjatywy popularyzujące „wypełnianie aut”.

Carpooling bywa czasami błędnie nazywany w Polsce internetowym autostopem lub e-autostopem. Należy jednak zwrócić uwagę, że autostop jest zwykle spontaniczny i bezpłatny, a w przypadku carpoolingu kierowca i pasażer umawiają się na przejazd i dzielą koszty podróży. Idea carpollingu w Polsce rozwija się.

Pomocne w rozwoju idei mogą okazac się dedykowane portale jak carpooling.pl, wspolnedojazdy.pl, jedziemyrazem.pl czy dojazdy.eu oraz spontaniczne akcje w serwisach społecznościowych jak Facebook.

źródła: Wikipedia, PAP; zdjecia: internet

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*