Home » Ciekawostki » Auto napędzane powietrzem, alterntywa dla elektrycznych hybryd.

Auto napędzane powietrzem, alterntywa dla elektrycznych hybryd.

Auto napędzane powietrzem brzmi nie realnie ? A jednak możliwe. Firma Peugeot ogłosiła że planuje wkrótce wprowadzić do masowej produkcji nową jednostkę hybrydową. Auta o napędzie hybrydowym wraz ze zmianami limitów emisji spalin dokonywanymi przez unię europejską , oraz rosnącymi cenami paliw będą stawać się coraz bardziej konkurencyjne. Dzięki zastosowaniu alternatywnych źródeł energii które odciążają jednostkę spalinową wymiernie obniżając spalanie paliwa, przez co także emisję spalin. Peugeot opracował technologię która będzie do tego celu wykorzystywać energię pozyskaną ze sprężonego powietrza.

Auto wspomagane powietrzem

Skompresowane powietrze ma pewną przewagę nad stosowaną obecnie technologią elektryczną. Ma lepsze zdolności do szybkiego uwalniania energii, która przełoży się na lepsze przyśpieszenia auta, uwalniając większą ilość energii w krótszym czasie. Ale także wykazuje mniejszą szkodliwość dla środowiska, oraz dłuższy okres użytkowania. Ma jednak także wady, jedną z nich jest nierównomierność oddawania energii co objawia się jej nadmiarem podczas jazdy z pełnym zbiornikiem powietrza.

 

W przeciwieństwie do akumulatorów które trzeba ładować w miejscach gdzie znajdują się źródła prądu. Wersja hybrydy wspomagana powietrzem posiada własną pompę która uzupełnia powietrze na bieżąco. System kompresji powietrza może wykorzystywać zwykle traconą energię która powstaje podczas zwalniania i hamowania. Silnik będzie mógł być zasilany w trzech trybach,

  • powietrze,
  • powietrze + silnik spalinowy,
  • silnik spalinowy

Gdzie zasilanie powietrzem może być wykorzystywane w zakresie do 70 km/h, i będzie działało głównie podczas jazdy w mieście. Producenci przewidują że spalanie paliwa w autach wyposażonych w tego typu jednostki hybrydowe będzie oscylować na poziomie 2.9 L/100km, oraz emisją 69g CO2/km przy normach europejskich które do 2020 roku wynoszą 95g CO2/km to całkiem imponujący wynik.

Częścią sekretu jaki sprawia że auta hybrydowe zasilane powietrzem będą charakteryzowały się takimi osiągami jest system sterujący wykorzystaniem odpowiedniego rodzaju energii. Francuski producent zapewnia także że auta wyposażone w hybrydę powietrzną, będą średnio 5ts zł tańsze niż wersje elektryczne, mniej awaryjne i bardziej przyjazne dla środowiska. Peugeot zapowiada rychłe wykorzystanie nowej technologii w nowych wersach Citroena C3, oraz Peugeot 208.

Schemat instalacji powietrznej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*