Home » Żyj zdrowo » 4 podstawowe przyczyny chorób cywilizacyjnych.

4 podstawowe przyczyny chorób cywilizacyjnych.

Choroby cywilizacyjne

Żyjemy w czasach kiedy złe samopoczucie staje się poniekąd normą. Alergie, migreny, problemy z układem trawienia, problemy ze snem, brak energii, bóle mięśni oraz stawów. Objawy tego typu obecnie nie robią na ludziach i lekarzach większego wrażenia, i stały się częścią życia. Jak doszło do takiego stanu rzeczy ? Genezę tych powszechnych problemów zdrowotnych ciekawie podsumował Derek Henry autor wielu publikacji na temat zdrowego trybu życia, oraz trener personalny.

Określił on że na ogólny stan naszego zdrowia mają wpływ cztery główne czynniki na które ludzkość jest powszechnie narażona od stosunkowo krótkiego czasu w naszej historii. Każdy z nich zwykle w minimalnych ilościach, jednak w ogólnym rozrachunku biorąc pod uwagę ich sumę nie trudno o efekt kumulacji.

Metale Ciężkie

Większość z nas nie spodziewała by się tego na wchłanianie ilu metali jesteśmy narażeni na co dzień. Arszenik, ołów, aluminium, nikiel, kadm towarzyszą nam na każdym kroku. Co ma niestety wymierny wpływ na nasze zdrowie.

Przykładowe sytuacje:

 • Rtęć przenika ze szczepionek, oraz wypełnień amalgamatowych
 • Arszenik znajduje się w mięsie drobiowym (pozostałość po antybiotykach)
 • Ołów znajduje się w farbach stosownych w latach 70, oraz w produktach pochodzenia ryżowego(chiny)
 • Aluminium aluminiowe naczynia kuchenne
 • Kadm dym papierosowy, dym przemysłowy, spotykany także w ryżu
 • Inne metale ciężkie w pestycydach herbicydach, które kończą swoją drogę w naszym jedzeniu , oraz wodzie pitnej

Antybiotyki

Antybiotyki z pewnością odmieniły obraz medycyny, uratowały wiele istnień i zapobiegły epidemiom. Problem polega na tym że w ostatnich latach zaczyna się ich nadużywać.

Jak wiadomo antybiotyki są bardzo skuteczne w zwalczaniu szkodliwych dla zdrowia bakterii. Niestety nie tylko tych, mają niestety działanie masowe i wyniszczają także naszą naturalną florę bakteryjną. Jeśli są stosowane zbyt często na dłuższą metę osłabią system immunologiczny który jak wiadomo stanowi naszą naturalną ochronę przed chorobami. Rozregulowywany system immunologiczny prowadzi do infekcji, alergii, a nawet nowotworów. Jest to swojego rodzaju samo napędzająca się spirala im więcej antybiotyków przyjmujemy tym słabsza staje się nasza odporność. Dlatego tak ważnym jest aby stosować antybiotyki tylko wtedy kiedy jest to niezbędne.

Niedożywienie

Brzmi niedorzecznie ? A jednak, żyjemy w świecie gdzie ziemie uprawne nie mają czasu na regeneracje, aby utrzymać wysoką wydajność produkcji stosuje się rożnego rodzaju chemikalia oraz nawozy chemiczne. W praktyce wyprodukowane w ten sposób jedzenie jest jałowe i nie można go porównywać do pełnowartościowych produktów. Nasze ciało nie pozyskuje z takich warzyw i owoców zbyt wielu  składników odżywczych, co po raz kolejny przekłada się na ogólną kondycję naszego ciała.

Ksenoestrogeny

Związki chemiczne które maja zdolność wchodzenia w reakcję z układem hormonalnym człowieka. Prawdopodobnie najpopwszechniejsze obecnie zanieczyszczenia znajdujące się w ludzkim ciele.  Obecne w różnych produktach, ale szczególnie w plastikowych opakowaniach, kosmetykach, raz chemii rolniczej.

Wpływ tych chemikaliów na zdrowie to przede wszystkim zachwianie gospodarki hormonalnej które przejawia się po przez:

 • Problemy ze snem
 • Podatność na stres, oraz rozdrażnienie
 • Brak energii
 • Utrata wagi, oraz włosów
 • Wyschnięta skóra, włosy, i paznokcie
 • Problemy z koncentracją

Symptomy te ewoluują w chroniczne stadium i przekładają się na pogorszenie warunków życia niosąc ze sobą problemy natury depresyjnej.

Objawy opisane w artykule z pewnością wydadzą się znajome wielu czytelnikom. W związku z czym nasuwa się myśl że być może warto zwrócić uwagę na jakość jedzenia jakie spożywamy, a także inne istotne szczegóły jakie wymieniliśmy w powyższym artykule. Dodać do tego trochę ruchu i sportu, pozwolić sobie czasami na chwilę przemyśleń i relaksu. I może po pewnym czasie spora część przypadłości  z którymi zmagamy się od lat odejdzie w niepamięć.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*